Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. RADY A TIPY
  3. Jak vybrat správné vodítko
Jak vybrat správné vodítko

Jak vybrat správné vodítko

 

Připravili jsme pro vás krátký návod, jak se zorientovat v široké nabídce vodítek a vybrat to správné pro vás a vašeho pejska. Vodítek je dnes nepřeberné množství druhů. Můžeme je rozdělit podle způsobu využití na volnočasová, pracovní, lovecká, výstavní a výcviková vodítka. Vodítka se dnes vyrábí z nějrůznějších materiálů, nejčastěji se používají syntetické materiály jako popruhy, lana, pletená lana, tzv. paracordy, moderní materiál BioThane, což je zjednodušeně řečeno PVC se speciálně vyvinutou vlákninou uvnitř, díky které má nosnost až několik stovek kilogramů, kovové a nerezové řetízky a řetězy a tradiční vodítka z kůže a kožené šňůry.

 

V naší společnosti se zaměřujeme převážně na výrobu vodítek z kůže a kožené šňůry. Je to naše dlouholetá tradice, které se držíme. Avšak jdeme s dobou, takže v naší nabídce najdete i vodítka z BioThane a sem tam i z nějakého lana, či popruhu.

 

 

Klasické vycházkové vodítko

Nejzákladnějším vodítkem, které všichni známe, je klasické vycházkové vodítko ukončené karabinkou na konci, která se upevní za obojek psa. Na druhém konci je oko pro uchycení vodiče. Někdy se do rukojeti přidáva kovový kroužek pro snadné přepnutí vodítka přes rameno, když je pes při procházce puštěn na volno. Tato vodítka se nejčastěji vyrábí v rozmezí od jednoho do tří metrů délky. Pro menší plemena psů je vhodné volit minimálně 120 cm délku. Nejčastěji prodávaná vodítka jsou v délkách od 140 do 200 cm. Pes má dostatek prostoru, avšak není daleko od vodíče.

 

Tato vodítka používáme pro venčení psů, výcvik, i procházky po městě i přírodou. 

 

 

“Ručka” Krátké vodítko

 

Ručka je krátké vodítko s rukojetí a karabinkou v délce od 30 do 80 cm. Je vhodné pro střední a větší plemena psů. Zejména pro psy, kteří jsou ve výcviku, jsou temperamentější a více tahají. Vodič má psa velmi na krátko.

 

 

Výstavní / Předváděcí vodítko

Výstavní vodítka se používají jen a pouze k jednomu účelu, a to k výstavě psa v kruhu. Výstavní vodítko má nejčastěji délku 120 cm, avšak někteří handleři si nechávají dělav vodítka kratší i delší, podle plemena psa a vlastních zkušeností. Začátečníkovi na psí výstavě však doporučeme zvolit klasickou délku 120 cm.

 

Výstavní vodítko má klasické oko pro uchycení a na druhé straně je oko se stahovací sponou nebo dvěma kroužky, které se dává psovi kolem krku jako obojek a za krkem se s citem stáhne. Tyto dvě části velmi často odděluje kovový obratlík, který slouží k lepší flexibilitě vodítka při procházení v kruhu. Vodítko se díky němu nekroutí. Vyrábí se však i předváděcí vodítka bez tohoto obratlíku.

 

Předváděcí vodítko by mělo být co nejméně nápadné a výrazné. V kruhu by měl vyniknout pes, kterého vystavujete, ne vodítko. Doporučejeme tedy volit vodítka v barvě psa a vyhnout se křiklavým barvám.

 

Pro některá plemena psů jsou na výstavách používána i klasická vodítka, o kterých jsme psali výše.

 

 

Vodítko s moxon smyčkou

 

Vodítko s moxon smyčkou může být klasické vodítko s rukojetí, či vodítko přes rameno. Na druhém konci není karabinka, ale vodítko je zakončeno kroužkem nebo malým okem, kterým je protaženo celé vodítko, a vznikne tak stahovací smyčka, která se dáva psovi kolem krku. Vodítko s moxon smyčkou je možné vyrobit i s “brzdičkou”, tak aby se nestahovalo úplně, ale jen do určité míry a nebo se stahování zbrzdilo. Brzdičku je možné dát i z druhé strany oka, tak aby se vodítko nepovolovalo a pes se z vodítka neuvolnil.

 

Tato vodíka se využívají pro vycházky, ale i pro výstavy psů. V některých zemích je však jejich prodej a využívání na psích výstavách zakázán. Z našich zkušeností se jedná o Rakouskou a Nizozemí. Z pohledu těchto zemí se jedná o týrání psa, pokud na sobě mají stahovací (škrtící) prvky. Z našeho pohledu je to majitel psa, kdo musí rozpoznat, co jeho čtyřnohému miláčkovi vyhovuje a co ne, a podle toho se přizpůsobit.

 

Pso psa, který je vycvičený a zvyklý na tento druh vodítka, může být chůze a jeho nošení daleko příjemnější než klasický obojek kolem krku, protože pokud pes netáhne, smyčka kolem krku je povolená a pes vodítko vůbec necítí.

 

A naopak jsou pejsci, kterým tato vodítka nevyhovují a jsou schopni tahat i přes bolest. V takovém případě doporučeme zvolit jinou variantu vodítka.

 

 

Lovecké vodítko přes rameno / vypouštěcí vodítko

Nejčastěji využívaná vodítka v myslivosti, při lovu i procházkách přírodou. Vodíč má volné obě ruce, protože vodítko je upevněno přes rameno.

 

Druhý konec vodítka může být zakončen karabinkou, okem se stahovací brzdičkou jako výstavní vodítko, nebo moxon smyčkou. Zde se však velmi často používá uzel jako stopka, aby se vodítko nestahovalo na doraz.

 

Délku tohoto vodítka doporučejeme zvolit tak, aby se konec vodítka jemně dotýkal země. Pes si tak bude moci lehnout, nebude se škrtit a zároveň nebude mít prostor chodit příliš daleko od vodiče.

 

Profesionálové si někdy volí i kratší nebo naopak delší vodítka, podle toho co komu vyhovuje. Pokud jste však začátečník, doporučeme vám držet se našimi radami.

 

Někteří zákazníci u nás tato vodítka poptávají a říkají jim “vypouštěcí” vodítka. Pojem vypouštěcí vodítko v ČR může být trochu zavádějící, protože každý zákazník si pod tím představuje trochu něco jiného a dost často si je lidé zaměňují s rychlovypouštěcími vodítky, o kterých píšeme níže.

 

Rychlovypouštěcí vodítko / vypouštěcí vodítko

 

Tato vodítka se vyrábí na více způsobů, avšak princip je vždy stejný. Rychlé uvolnění psa během okamžiku. Tato vodítka se používají pro výcvik a pro lov.

 

Jednou z variant je, že jedna část vodítka je vedena přes rameno vodiče, tak aby měl obě ruce volné. Druhá část má ve výšce dlaně vodiče speciální karabinku nebo rychlouvolňovací systém. Pes je zde uchycen buď na vlastním obojku nebo přímo na vodítku. Při uvolnění tak vyběhne zcela volný.

 

Další variantou je velmi jednoduché vodítko, které se nejšastěji dělá v délce 2 - 2,5 m. Uprostřed je kroužek, kterým je jeden z konců provlečen. Vznikne tak opět oko pro uchycení psa. Oba konce vodítka má vodič v ruce a uvolněním jednoho z konců vodítka je pes uvolněn a může vyběhnout.

 

 

Barvářský řemen / stopovací vodítko

Barvářský řemen slouží pro dohledání zvěře, kdy pes jde takzvaně na barvu. Kromě moderních systémů na dohledání postřelené zvěře jsou barvářská vodítka stále velmi oblíbená a žádaná.

 

Pokud se chystáte na barvářské zkoušky, myslete na to, že předepsaná délka je min. 5 metrů. Nejčastěji si zákazníci volí délku mezi 6 - 10 metry. Pokud máte radi spíše delší vodítka, mějte jen na paměti, že posuzovatel u zkoušek po Vás pravděpodobně bude chtít, abyste drželi vodítko až na konci.

 

Konec barvářského vodítka je vždy volný, bez oka. Doporučejeme to kvůli bezpečí vašeho psa. Pokud je s vodítkem uvolněn a běží v lese  plnou rychlostí bez vodiče, hladké vodítko se nikde nezadrhne.

 

Tato vodítka se používají i k výcviku. Pokud vodítko nemáte pro barvářské účely, oko na konci vám rádi vyrobíme.

 

 

Přepínací vodítko

Jedny z nejoblíbenějších vodítek. Jsou určena běžné vycházky i delší tůry, do přírody i do města.

 

Vodítko je variabilní a můžete si nastavit až 4 různé délky. Je možné si zvolit, zda chcete mít vodítko přes rameno, udělat si rukojeť, zkrátit na polovinu nebo zapnout kolem pasu.

 

Na jednom vodítku je možné vést i dva psy.

 

 

“Couračka”

 

Krátké vodítko často využívané při výcviku i na psích výstavách. Jedná se o vodítko o délce 50 - 100 cm s karabinkou a na druhém konci nez zakončení. 

 

 

Flexi vodítko

 

Flexi vodítko jistě zná každý znás. Jsou to ta navíjecí vodítka velmi oblíbená pro procházky městem, přírodou a každodenní venčení.

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz